Anestezi hastayı yaşam ile ölüm arasında tutma sanatıdır.

bayilma-aninda-ilk-yardim

Bayılma Durumunda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Öncelikle bayılmanın neden olduğunu öğrenelim. İnsanlar neden bayılırlar? Bayılmalarda ilk yardım uygulamasında neler yapabileceğimize kısaca bakmadan önce bayılmaların nedenlerine bir göz atalım.

Bayılma, beyne oksijen veya kan gitmemesi durumudur. Bayılma çok çeşitli sebeplerden olabilir.
Bunların başlıcaları şunlardır; Uzun süre aç kalmak,Tansiyonun düşmesi,Güneş altında fazla beklemek ,Kan şekerinin düşmesi ve Ani bir patlama sesi duymak yada korku yaşamak gibi sayılabilir.

Peki bayılan kişiye ilk yardım olarak ne yapabiliriz?

Bayılan kişinin beynine kan ve oksijen göndermek en mantıklı çözümdür. Hatta bayılan kişi yapılması gereken tek şey bu diyebiliriz. Kişi eğer bayılırken herhangi bir yere çarparak bayılmanın haricinde başka bir yaralanma / kanamaya sahip ise bunların pansumanını ayrıca yapmak ve hastayı sırt üstü herhangi bir yere yatırmak gerekir. Eğer dışarıda bayılmış ise kafasının altına yumuşak ve fazla kalın olmayan bir şey konulur. Asıl amacımız beyine kan göndermek ve hastayı canlandırmak olduğu için hastanın ayaklarını yükseltmeliyiz. Sırt üstü yatar vaziyetteki hastanın ayaklarının altına 30-40 santimetre yüksekliğinde bir cisim koyularak kanın beyine gitmesi sağlanır. Eğer 5-6 dakika içerisinde bayılan kişi kendisine gelmiyor ise altında başka sorunlar aranmalıdır. Derhal tıbbi müdahale için ambulans çağırınız.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir