Anestezi hastayı yaşam ile ölüm arasında tutma sanatıdır.

Sakız Adası Notları ve Gezilecek Yerler

Eşimle hafta sonu kaçamağı olarak Sakız’a gitmek için çocukları anneanneye bıraktık ve önceleri iki kere daha gitmiş olmanın verdiği tecrübe ile Ertürk ten feribotu Booking den  otelimizi ayarlayıp erkenden yola çıktık.

Hızlı kataraman feribot  ile 20 dakikada Çeşme’den Sakız’a vardık.İner inmez limanın karşısında bulunan Rent a Car şirketlerinden Sixt den bir tane 35 Euro’ya günlük otomatik volkswagen Polo iki günlüğüne kiraladık.

Sakız’da kiralama ile benzini ful alıp ful depo ile teslim ediyorsunuz.Sakızda heryer benzin istasyonunu ile dolu.Araba ile otelimize varıp check in yaptıktan sonra sakız merkezde güzel bir kahvaltı için daha önceki gelişlerimizde tanıştığımız  dostum Giorgos un yeri Candio da şahane bir kahvaltı yaptık(Bu arada tatlıları enfes benden söylemesi).

sakizadasi-1

Orada tesadüfen rastladığımız çocukluk arkadaşım Oğuz ile karşılaşmamız çok güzel bir süpriz oldu.Arkadaşı ile oda hafta sonu kaçamağı için gelmiş.Hemen plan yaptık birlikte Sakız’ın kuzeyine yol aldık.

Kuzeyde ünlü balıkçı köyü Langada ya uğradık koya yerleşmiş küçük ve sakin bir köy.Sıra sıra balık restoranlarının bulunduğu bu güzel koya Türkiye’den balık yemeye gelen çok oluyormuş.

sakizadasi-2

Bizde ahtapot kalamar ve karidesimizi yedik çok leziz ve kişi başı 16 Euro ödeyerek yolumuza kuzeyde Nagosa uğradıktan sonra şehir merkezine dönüp siestaya yakalanmamak için çocuklar için küçük oyuncaklar aldık.Oğuzları akşam 18:00 feribotuna bindirmeden merkezde Gyrosu (yani tavuk döner e benzeyen ama çok lezzetli mutlaka yiyin ) yedik ve vedalaştık.

ahtapot

Akşam için Hotel’e rezervasyon unu gündüzden yaptırdığımız Hotzas restoran a akşam yemeğine gittik .Enfes çilekli bol yeşillik ki ve börülceli salatası ile müthiş sosu ile lahana dolması ana yemek olarak mantarlı dana etinin yanında yerel uzosu ile kişi başı 25 Euro ikram olarakta laz böreğine benzer tatlıyı yedikten sonra otelimize döndük.

sakizadasi

Pazar günü Hotelde açık büfe kahvaltımızı yapıp eşyalarımızı alıp(personelin cana yakın güleryüzle le Dianna hotelden geceliğine 57 Euro ödeyerek ayrılıp Sakız’ın güneyindeki köylerine yol almaya başladık.
otel
otel2

İlk durağımız Armolia köyü el işleri seramikçilk ile ünlü köyü.

Ardından köydeki evlerinin duvarlarında değişik geometrik şekilleri ile ünlü Pirgi köyünde dar sokaklarında kaybolduk adeta.

Devam ederek benzerlikleri olan ama her üçününden birbirine göre farklılıkları olan sırası ile Olimpi ve Mesta köylerini gezdik.

Akşam yemeği için Benim en çok sevdiğim yer olan Lithi balıkçı köyüne uğrayıp orada Kyma da çok lezzetli deniz ürünlerini özellikle kalamar ahtapot ve karidesi beyaz şarap eşliğinde yedik kişi başı 30 Euro verdik ama değdiğini söyleyebilirim.

Burada yemeğimizi yedikten sonra Sakız’a dönüp küçük bir alışveriş özellikle sakızlı kurabiye aldıktan sonra arabamızı teslim edip feribotumuz ile dönüşü akşam 18:30 da yaptık.Çeşmeye varınca güzel anılar biriktirdiğimiz için son derece mutlu olduk .

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir